Sådan overvåger vi drikkevandskvaliteten
I HOFOR følger overvågningen af drikkevandskvaliteten kravene i drikkevandsbekendtgørelsen, men derudover tages også en masse supplerende prøver. Dels de steder hvor der er vurderet et større behov for at følge kvaliteten tættere, men også for generelt at have bedre overblik over vandkvaliteten.

Se bekendtgørelse om vandkvalitet og tilsyn med vandforsyningsanlæg
Derudover følger prøvetagningen Miljøstyrelsens manual for prøvetagning.
Vandkvaliteten sikres gennem prøvetagning i hele vandforsyningskæden fra grundvandsboring gennem vandværk, i ledningsnet og hos forbrugerne. Ud over de lovpligtige prøver, tager vi også dagligt (hverdage) driftsprøver til overvågning af specielt den mikrobiologiske vandkvalitet fra dag til dag.
Alle prøver analyseres på akkrediterede laboratorier ligesom de lovpligtige prøver indberettes til De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland (GEUS) via den fælles offentlige database for grund- og drikkevand samt boringer (Jupiter).
Hvilke parametre prøverne analyseres for er fastsat i drikkevandsbekendtgørelsen og varierer alt efter, hvor i forsyningskæden prøverne tages. Ligeledes er minimums-hyppigheden af prøver også fastsat i drikkevandsbekendtgørelsen.
Vi overvåger dog flere steder drikkevandskvaliteten med daglige prøver, hvorfor vi udtager mange flere prøver end angivet i drikkevandsbekendtgørelsen. Det overordnede antal og placering af prøver fastsættes i det årlige kontrolprogram som udarbejdes af vandforsyningen (HOFOR) og godkendes af tilsynsmyndighederne (kommunerne).
Grundvandskvaliteten
Boringer med kendte problemstoffer kontrolleres dog oftere, for bedre at kunne sikre vandkvaliteten. Derudover tages der også supplerende prøver på samlevandet fra hver kildeplads (en kildeplads består af et antal indvindingsboringer der er geografisk tæt placeret og henter vand fra samme grundvandsmagasin).
Vandkvalitet på vandværkerne
Derudover udføres der på alle vandværker to gange årligt en stor kontrol, hvor vandet analyseres for flere hundrede parametre herunder pesticider, materialemonomerer, uorganiske sporstoffer (metaller) og organiske mikroforureninger (olieprodukter, chlorerede opløsningsmidler, phenoler, PAH’er og PFAS-forbindelser).
Drikkevandskvalitet hos forbrugerne
Prøverne udtaget på denne måde kalder vi ”forbrugers taphane”-prøver. For at sikre at vi også måler kvaliteten af det vand HOFOR leverer, tages der også en prøve efter 10 minutters udskylning. Således sikres det, at evt. stillestående vand er skyllet ud af forbrugerens private installation og at vandet der måles på dermed er ”friskt” fra ledningsnettet. Prøverne udtaget på denne måde kalder vi ”ledningsnet”-prøver.
Selvom vi som vandforsyning skal tage prøver hos forbrugeren, har vi kun ansvaret for vandet, som leveres til ejendommen (indtil matrikelskel). Det er dette vand der repræsenteres ved ledningsnet-prøver. Er der problemer med vandkvaliteten som skyldes ejendommens installationer, er det kommunen som tager aktion på dette.
Antallet af lovpligtige prøver hos forbrugerne er fastsat i drikkevandsbekendtgørelsen ud fra den mængde vand der leveres i det givne forsyningsområde.
Oversigt over antal udtagne prøver, overskridelser og klager
Se antallet af prøver udtaget
Oversigt over overskridelser af vandkvalitetskrav på prøver udtaget ved forbrugers taphane/ledningsnet og afgang vandværk, samt afgang Tinghøj beholderanlæg ses her:
Oversigt over overskridelser af vandkvalitetskrav i 2024
Antal skriftlige klager over vandkvalitet: ingen klager i 2024.