Priser for vand og spildevand 2026 - for private kunder

Vi skal passe på drikkevandet. Derfor investerer vi i disse år i fremtidens drikkevand. 


Det får du for prisen

Prisen dækker udgifterne til at drive og vedligeholde vand- og spildevandsforsyningen i din kommune, herunder kontrollen med  kvaliteten af drikkevandet. HOFOR tager 23.000 prøver hvert år i hele forsyningsområdet.
Udover den almindelige inflation, skatter og afgifter dækker prisen også:

Investeringer i fremtidens drikkevand

HOFOR investerer i nye vandværker og på at beskytte de områder, hvor drikkevandet hentes op. Det skal sikre, at vi også har rent drikkevand i fremtiden.

Investeringer i klimasikring

I samarbejde med kommunerne har HOFOR gennem de senere år investeret i klimasikring.
For at forebygge oversvømmelser er der bl.a. etableret store spildevandsrør og bassiner, der kan tage vandet, når det regner voldsomt.



Spar på vandet


Du kan med ganske få ændringer påvirke dit vandforbrug. Vidste du f.eks., at du kan spare 10 liter vand, hvis du gør dit bad 1 min kortere?

Sådan beskytter vi drikkevandet


HOFOR arbejder på at beskytte drikkevandet gennem gennemskovrejsning og aftaler med jordejere.

Spørgsmål om priser på vand

 

Hvad består prisen på vand og spildevand af?

Priserne for vand indeholder udgifter for drift af vand- og spildevandsstystemet, kontrol af vandkvaliteten, renovering af vandværker og klimasikring i kommunerne.
Prisen er inkl. skatter og afgifter.

Hvorfor er der forskel på vandpriserne i de forskellige kommuner?

Der er forskel på priserne alt efter, hvilken kommune du bor i. Til hver kommune er der knyttet selvstændige vand- og spildevandsselskaber – og økonomien er uafhængig af de andre kommuners selskaber. På den måde betaler den enkelte forbruger kun for de indsatser, der er for vand og spildevand i den kommune, forbrugeren bor i.

Vand- og spildevandsselskaber må ifølge loven ikke give hverken overskud eller underskud.
Du kan se priserne for vand i netop din kommune her på siden.

Hvordan ser priserne ud i de kommende år?

Vi forventer også prisstigninger i de kommende år. Der er stadig behov for klimasikring og beskyttelse af grundvandet. Desuden er HOFOR fortsat ved at modernisere og bygge vandværker og tilhørende kildepladser, så de er bedre rustet til fremtidens vandforsyning.

I forbindelse med renoveringen og ombygningen af værkerne, vil vi samtidig kunne levere vand med mindre kalk (blødere vand). Med blødere vand kan du spare på omkostninger i hjemmet bl.a. fordi en vaskemaskine holder længere, og behovet for sæbe er mindre.