Før vi løber tør for drikkevand - Handling nu kan redde fremtidens vandforsyning
Udfordringerne med at skaffe nok drikkevand vokser. Grundvandet er presset af forurening, byerne vokser så flere og flere mennesker skal have vand i hanerne, klimaforandringerne ændrer vores forbrugsmønstre, og i hovedstadsområdet er det en stor udfordring at renovere de mange meget gamle vandrør.
Der er behov for handling nu, hvis der i fremtiden skal være drikkevand nok til de over en million borgere og mange virksomheder i hovedstadsområdet. Faktisk kan hovedstadsområdet allerede i 2040 mangle 12 millioner m3 drikkevand, hvis der med sikkerhed skal være drikkevand til alle hele året.
Som vandforsyning kan HOFOR gøre meget for at sikre fremtidens drikkevand, men HOFOR kan ikke gøre det alene. Der er behov for stærke samarbejder med blandt andre stat, kommuner og virksomheder.
Med denne hvidbog ønsker HOFOR at fortælle om det store pres på vandforsyningen til de over en million mennesker i hovedstadsområdet. HOFOR ønsker samtidig at pege på løsninger og skabe et fundament for den videre debat om fremtidens drikkevandsforsyning.