25.03.2015
Kom og se boremaskinen Gertrud
Mandag den 30. marts kl. 16-18 holder HOFOR åbent hus ved graveskakten ved Kulturhuset på Islands Brygge. Her kan alle interesserede komme forbi og se den store boremaskine Gertrud, der nu går i gang med at bore den nye tunnel under havbunden fra Islands Brygge til Kalvebod Brygge. Tunnelen skal være med til at sikre København klimavenlig fjernvarme fra 2016.
HOFOR er nu klar til at sende den underjordiske boremaskine af sted, der skal bore ud til den nye store fjernvarmetunnel under havbunden mellem Islands Brygge og Kalvebod Brygge. Boremaskinen er netop blevet døbt Gertrud, og den spiller en vigtig rolle i indsatsen for at gøre København til den første CO2-neutrale hovedstad i verden i 2025: Den nye tunnel under havnen vil nemlig være med til at sikre københavnerne i store dele af byen klimavenlig varme i radiatorerne fra 2016.
6.500 tons jord skal bores ud
Siden 2014 har HOFOR været i gang med at grave ud til den skakt ved Kulturhuset på Islands Brygge, hvor boremaskinen nu skal sendes af sted fra, og tilsvarende ved den anden skakt ud for Falckhuset på Kalvebod Brygge, hvor den når frem i juli, hvis alt går som planlagt.
– Det er en stor operation at sænke boremaskinen ned i skakten, for Gertrud vejer 100 tons og er 6,2 meter lang og 3,6 meter bred, forklarer projektleder John C. W. Olsen fra HOFOR.
Hver dag skal Gertrud bore 8 meter tunnel:
– Dermed kommer vi til at bore cirka160 tons jord ud om dagen, og 6500 tons jord i alt, før Gertrud når frem til skakten på Kalvebod Brygge, siger John C. W. Olsen.
Ved åbent hus-arrangementet 30. marts sætter HOFOR en skærm op, så man kan se fotos af boremaskinen Gertrud og hele processen med at grave ud til Islands Brygge-skakten, hvor Gertrud netop er blevet sænket ned.
Boremaskinen Gertrud, som skal bore den nye fjernvarmetunnel under havnen, har en motor, der er ligeså stærk som 4000 motorer i en standard VW Golf. 6500 tons jord skal den i alt bore ud frem til juli.
Fakta om projektet
• Tunnelboremaskinen, Gertrud, er 6,2 m. lang, 3,6 m. bred og vejer 100 ton.
• NCC og Smet forventer at bore ca.160 ton jord ud om dagen, og 6500 ton jord i alt, før Gertrud når frem til skakten på Kalvebod Brygge.
• Boremaskinen Gertrud har en motor, der er ligeså stærk som 4000 motorer i en standard VW Golf.
• Fjernvarmetunnellen vil løbe under havnen fra Islands Brygge lidt syd for Kulturhuset til Falck huset ved siden af Politigården på Kalvebod Brygge-siden.
• Den færdige tunnel bliver ca. 320 meter lang med en diameter på ca. tre meter, så der både er plads til varmerør og en passage, hvor driftsteknikere kan kom til.
• Tunnelen skal stå færdig i september 2016.
• Der er overvejelser om at etablere en dansescene på pladsen ved siden af kulturhuset, hvor den omvendte båd ”Pinen” har stået, når tunnelarbejdet er færdigt.
• Fjernvarmetunnelen er en del i HOFORs bidrag til at gøre København til den første CO2-neutrale hovedstad i verden i 2025: Den nye tunnel under havnen vil nemlig være med til at sikre københavnerne i store dele af byen klimavenlig varme i radiatorerne fra 2016.
• København er i den grad en fjernvarmeby – hele 98 procent af byens behov for varme dækkes med fjernvarme. Det er HOFOR, der forsyner de 500.000 københavnske kunder med fjernvarme.