23.09.2021
Blødere vand er på vej. I løbet af de kommende år vil borgerne i Albertslund opleve, hvordan deres vand løbende får et lavere kalkindhold, og det blev markeret på Grøn Dag. Her blev der delt kalkpellets ud fra blødgøringsprocessen.
Mange borgere i Albertslund ønsker sig blødere vand, og det ønske vil gradvist blive opfyldt over de kommende år. Første skridt på vejen er nu taget, idet HOFOR fremover leverer blødgjort vand fra Værket ved Marbjerg, som leverer en stor del af vandet til den nordlige del af Albertslund.
Leif Pedersen, formand for miljø- og byudvalget i Albertslund Kommune, udtaler: “I dag fejrer vi, at hverdagen er blevet lidt nemmere for borgerne i det nordlige Albertslund. Blødere vand betyder færre kalkaflejringer og dermed mindre rengøring. Men vi fejrer samtidig også en sejr for miljøet, idet vi kan bruge færre kemikalier i rengøringen. Det er en gevinst for alle.”
Ifølge beregninger fra COWI kan en familie på 4 spare 500 kr. om året med det blødere vand, bl.a. fordi der ikke skal afkalkes så ofte, kogekedlen holder længere, og der skal købes færre rengøringsmidler.
For at markere blødgøringen blev der delt kalkpellets ud. Vandet bliver nemlig blødgjort i en proces, hvor kalken samler sig om små sandkorn og danner hårde pellets, som falder til bunds i blødgøringstanken. Borgerne i Albertslund kunne derfor få en pose kalkpellets med hjem, som de kan sprede ud i haven.
Søren Birch, projektdirektør i HOFOR, udtaler: “Med det blødere vand fra Marbjerg er vi et vigtigt skridt nærmere vores mål om at levere blødgjort vand til hele hovedstadsområdet. Vi fortsætter indsatsen og knokler på for, at alle vores kunder efter planen kan have blødere vand i hanerne i 2028.”
Albertslund Nord
Vandets hårdhed i dag:
17-25 °dH.
Prognose for blødgøring af vand:
2021: 12-16 °dH, når vandet fra Marbjerg er blødgjort.
2024: 10-12 °dH, når vandet fra Gevninge er blødgjort.
Bemærk, at HOFOR ikke leverer vand til et område ved Herstedøster.
Albertslund syd
Vandets hårdhed i dag:
17-25 °dH.
Prognose for blødgøring af vand:
2023: 16-23 °dH, når vandet fra Thorsbro er blødgjort.
2025: 10-12 °dH, når produktion fra Vridsløselille Vandværk ophører.